Skóra podlega naturalnemu procesowi starzenia. Dotyczy to każdego, jednak w zależności od uwarunkowań genetycznych, prowadzonego trybu życia, codziennej pielęgnacji oraz ewentualnie występujących innych chorób, będzie on mniej lub bardziej intensywny oraz objawiać się w będzie w różnym stopniu. U kobiet proces starzenia się skóry rozpoczyna się nieco wcześniej niż u mężczyzn, ponieważ już około 25. roku życia. U panów pierwsze objawy dostrzegalne są po 30. roku życia, ale znacznie szybciej postępują. W każdym jednak przypadku zmiany zachodzące wewnątrz widoczne są niestety na zewnątrz.
Dlaczego skóra się starzeje?
Zatrzymać wskazówki zegara jest bardzo trudno, chociaż dzisiaj mamy kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na to, aby nieco je spowolnić, a nawet zlikwidować skutki upływającego czasu. Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej. To dzięki nim możliwa jest produkcja kolagenu i elastyny, czyli dwóch kluczowych dla struktury skóry białek. Jednocześnie to fibroblasty odpowiadają za produkcję kwasu hialuronowego, czyli substancji która wiąże cząsteczki wody, a także włókna kolagenowe. Te trzy substancje odgrywają ważną rolę w utrzymaniu młodego wyglądu skóry, zatem ograniczenie produkcji fibroblastów skutecznie nas go pozbawia.
Mniejsza produktywność fibroblastów oznacza zanik ich funkcji metabolicznych i replikacyjnych. Proces odnowy komórek nie jest już tak efektowny, a włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoją rozciągliwość i elastyczność. Skóra staje się bardziej przesuszona i podatna na podrażnienia, co jest efektem deficytu kwasu hialuronowego. Następstwem tych wszystkich zmian jest też pojawienie się zmarszczek, które wraz z wiekiem się pogłębiają i zwiększa się ich ilość. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację, proces starzenia się skóry będzie postępował.
Naskórek w nie najlepszej kondycji
Zmiany w procesie starzenia się skóry nie zachodzą jedynie w obrębie skóry właściwej, ale też naskórka. Prawidłowo przebiega keratynizacja oraz przekształcanie lipidów naskórkowych, jednak procesy te zostają spowolnione. Skutkuje to wyraźnym pogorszeniem się kondycji skóry. Zwiększa się grubość warstwy rogowej, proces złuszczania się obumarłego naskórka przebiega wolniej. Ponadto skóra ma mniej skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, co wynika ze zmniejszenia się ilości melanocytów. Ograniczona zostaje ilość wydzielanego łoju, przekłada się to na większe przesuszenie skóry i zmniejszenie odporności skóry na działanie mikroorganizmów.
Możesz opóźnić ten proces!
Kluczowa jest codzienna pielęgnacja skóry. Kosmetyki powinny być dopasowane do rodzaju cery oraz jej problemów. Około 25. roku życia należy wdrożyć w codzienne rytuały kosmetyki, które pobudzają aktywność fibroblastów. To pozwoli zapobiec szybkiemu pojawieniu się zmarszczek. Ponadto ważne jest regularne oczyszczanie skóry i złuszczanie obumarłego naskórka. Dla jeszcze lepszych efektów zaleca się poddawanie zabiegom laserem, które zarówno wygładzają zmarszczki, jak też zapobiegają występowaniu skutków procesu starzenia się skóry.